Siłowniki pneumatyczne firmy Festo – co je wyróżnia spośród innych producentów?

Siłowniki pneumatyczne FESTO to najwyższa światowa jakość oraz szeroki zakres odmian i typów. Co decyduje o trwałości siłowników? Jakie są ich typy i do jakich zastosowań można je używać? Jakie informacje są potrzebne dla prawidłowego ich doboru?

Siłownik pneumatyczny to podstawowy element układu pneumatycznego. Obecnie na rynku znajduje się wielu dostawców, którzy oferują szerokie spektrum urządzeń tego typu.

Siłowniki pneumatyczne Festo

Marka FESTO jest mocno zakorzeniona w świadomości wielu profesjonalistów w branży pneumatyki. Ponad 80-letnie doświadczenie, mnogość rozwiązań oraz innowacyjne podejście do tego tematu sprawiło, że niemiecka firma stała się synonimem niezawodności i efektywności. Trudno dziś wskazać linię technologiczną, na której nie znajdziemy siłowników pneumatycznych wykonanych przez FESTO. Komponenty tej marki pracują w niezliczonej ilości maszyn i urządzeń.

W niniejszym artykule staramy się przybliżyć najważniejsze cechy siłowników Festo, dzięki którym zasłużyły one na pozytywną ocenę i wysoką pozycję wśród ich użytkowników.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Gdzie znajdują zastosowanie siłowniki pneumatyczne FESTO?
 • Co wpływa na taką popularność siłowników FESTO?
 • Dlaczego tak ważna jest jakość i trwałość wykonania siłownika?
 • Jakie elementy i materiały gwarantują niezawodność pracy?
 • Jaki asortyment siłowników pneumatycznych oferowany jest przez FESTO?
 • Jakie są zasady doboru tych produktów do aplikacji?

Siłownik pneumatyczny – proste urządzenie o wielu zastosowaniach

Siłownik pneumatyczny wytwarza siłę niezbędną do poruszania części maszyn i mechanizmów. Zasilany jest sprężonym powietrzem, które pozwala na bezstopniową regulację siły działania siłownika oraz prędkości wysuwania się tłoczyska. Umożliwia to użycie siłowników w konstrukcji maszyn niemal każdego rodzaju, a także wygodne sterowanie ich pracą.

Co skłania tak wielu użytkowników i producentów do stosowania siłowników pneumatycznych Festo?

Producenci maszyn i urządzeń, stosujący siłowniki pneumatyczne wymagają:

 • wysokiej trwałości i długotrwałej bezawaryjnej eksploatacji,
 • dostępu do dokumentacji 3D, wsparcia technicznego, programów do symulacji działania,
 • dostępu do części zamiennych na terenie całego świata,
 • krótkiego terminu wykonania,
 • szerokiego zakresu odmian i wykonań.
 • możliwości stosowania w różnych warunkach temperatury i środowisk pracy
 • rozwiązań dla określonych branży.

Wymagania te, dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy FESTO, są spełniane przez siłowniki pneumatyczne FESTO

Przykładem dedykowanych siłowników pneumatycznych FESTO są napędy higieniczne dla przemysłu spożywczego ISO 15552 typu DSBF, gdzie zastosowano “czystą” konstrukcję pozwalającą na wielokrotne mycie (bez zagrożenia korozją) i ograniczającą gromadzenie się zanieczyszczeń. W tych konstrukcjach używa się również uszczelnień, smarów i innych materiałów, dopuszczonych do kontaktu z żywnością.

#1 Co decyduje o wysokiej jakości siłowników pneumatycznych FESTO?

Siłowniki pneumatyczne FESTO wyróżniają się trwałością, a także bezawaryjnym działaniem. Wynika to z zastosowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, w oparciu zarówno o doświadczenia firmy Festo jak i użytkowników, stosowaniu kwalifikowanych dostawców materiałów (tłoczyska, tuleje, uszczelnienia) oraz precyzji wykonania. Wszystko to decyduje o sukcesie i zadowoleniu użytkowników.

#2 Czy każdy może znaleźć siłownik pneumatyczny FESTO dostosowany do swoich potrzeb?

Odpowiedzią na to pytanie jest ilość maszyn oraz również linii technologicznych i produkcyjnych, w których pracują siłowniki pneumatyczne FESTO. Znajdziemy je również nawet w skrajnych i niesprzyjających warunkach. Trudno zatem wskazać branże przemysłowe, w których nie spotkamy tych produktów. Dla wybranych branż przemysłowych można stosować siłowniki pneumatyczne FESTO, specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem ich specyfiki.

#3 Wiele odmian i rodzajów siłowników pneumatycznych – ale czy jeden dostawca?

Katalog siłowników pneumatycznych FESTO obejmuje siłowniki: tłoczyskowe zgodne z normami ISO i VDMA, beztłoczyskowe, obrotowe i wahadłowe, serwopneumatyczne systemy pozycjonowania, kompaktowe, zaciskowe, zderzakowe. Ta kompleksowa oferta w pełni pozwoli na zautomatyzowanie procesów produkcyjnych.

Podsumowanie: Jak właściwie dobrać siłownik pneumatyczny?

Problem tylko z pozoru wydaje się prosty. Proces doboru siłownika zaczynamy od podstawowych informacji, takich jak:

 • typ siłownika,
 • siła działania (średnica nominalna tłoka),
 • skok.

Jednak te informacje są zaledwie początkiem drogi do doboru spełniającego wymagania siłownika pneumatycznego FESTO. W jego wyborze trzeba również uwzględnić:

 • środowisko pracy siłownika (temperatura, zagrożenie korozją, zapylenie),
 • charakter pracy i rodzaj obciążenia,
 • ilość wykonywanych cykli,
 • możliwość wystąpienia zagrożenia wybuchem.

Uwzględnienie zatem wszystkich warunków pracy i zagrożeń, na jakie może być narażony siłownik pneumatyczny FESTO, gwarantuje prawidłowy jego dobór i brak problemów podczas jego eksploatacji.

Skomentuj