Zawory kulowe – w jakich sytuacjach są niezbędne?

Zawór kulowy jest komponentem o szerokim zastosowaniu, umożliwiającym m.in. odcięcie dopływu wody. To element, dzięki któremu cała instalacja działa w prawidłowy sposób. Gdzie zawór kulowy znajduje zastosowanie?

Zawory kulowe w wielu przypadkach są wręcz niezastąpionym akcesorium w gospodarstwach domowych, jak i branży przemysłowej. Są one wykorzystywane m.in. w instalacjach doprowadzających wodę – dzięki nim możliwe jest łatwe i szybkie odcięcie lub przywrócenie jej dopływu. Można je również stosować w centralnym ogrzewaniu i instalacjach gazowych.

Zawory kulowe – budowa 

Zawory kulowe mają prostą konstrukcję, na którą składają się najczęściej: 

  • korpus 
  • dźwignia ręczna 
  • gniazdo 
  • wałek zwrotny 

Wewnątrz gniazda znajduje się specjalna kula z otworem, który pozwala na przepływ wody, gdy zawór jest otwarty. W przypadku jego zamknięcia kula w całości zakrywa gniazdo, uniemożliwiając dopływ wody. Dzięki takiej budowie nie może dojść do rozszczelnienia i co za tym idzie – wycieku wody. Nieskomplikowana, ale solidna konstrukcja minimalizuje ryzyko zepsucia się tego elementu i doprowadzenia do awarii całej instalacji. Jest to bardzo ważne, bo w wielu sytuacjach ewentualny wyciek wody czy gazu może sprawiać realne niebezpieczeństwo.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe są wręcz niezbędnym elementem w wielu domowych instalacjach. Są one również wykorzystywane na szeroką skalę w różnych branżach przemysłu. Specjalnie dostosowane modele mają zastosowanie m.in. w fabrykach, rafineriach, warsztatach i innych zakładach produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji jest kontrolowanie dopływów wody, sprężonego powietrza lub gazu.

Rodzaje zaworów kulowych

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zaworów kulowych. Wśród najpopularniejszych modeli można wymienić:

  • zawór kulowy ½ – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tego akcesorium, który znajduje zastosowanie w instalacjach wodnych;
  • zawór kulowy 2 cale – tego typu zawór jest wykorzystywany do doprowadzania wody do gospodarstwa domowego;
  • zawór kulowy ze śrubunkiem – cechą charakterystyczną tego rodzaju zaworu jest motylek użyty w miejsce dźwigni ręcznej;
  • zawór kulowy kołnierzowy – tego typu zawór znajduje zastosowane głównie przy rurach o dużej średnicy;
  • zawór kulowy z filtrem – ten rodzaj zaworu jest wyposażony w specjalny filtr, którego zadaniem jest wyłapywanie i blokowanie dalszego przemieszczania się różnego rodzaju zanieczyszczeń.
  • element posiada zintegrowany filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia, nie przepuszczając ich do dalszej części instalacji; 

Skomentuj